www.bursaincirbirligi.org

GENEL BİLGİLER


Anasayfa »


Bursa siyah incirini koruyalım sektör toplantısı yapıldı

Üreticilerin ve ihracatçıların Ekonomi Bakanlığı organizasyonunda belirlenen kesim ve ihraç tarihlerine uymaları konusunun önemine dikkat çeken UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, "Özellikle kesim ve ihraç tarihlerine uyularak sektörün zarar görmemesinin sağlanmasında üretici ve ihracatçılarımıza büyük sorumluluk düşüyor” dedi.

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Bursa'nın nadide meyvelerinin ürün bazında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yönelik çalışmalarına ‘Bursa Siyahı İncirini Koruyalım' Sektör Toplantısı ile devam etti.

Panelin açılış konuşmasını yapan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, incir kesim ve ihracı konusuna değinerek, "Üreticilerin ve ihracatçıların Ekonomi Bakanlığı organizasyonunda belirlenen kesim ve ihraç tarihlerine uymaları konusu çok önemlidir. Bu bağlamda sektörün zarar görmemesi için üreticilerin ve ihracatçıların konuya çok daha hassas yaklaşmaları sektör ve Türk ihracatı için olmazsa olmazdır” dedi.

Bursa Siyahı İnciri'nin kentin markalaşmış ürünlerinden biri olduğunu ifade eden Dr. Salih Çalı, "Panelimiz ile amacımız başta üreticilerimiz olmak üzere konuyla ilgili bakanlık, üniversite ve ihracatçılarımız ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerini bir araya getirmek; aynı ortamı paylaşarak sorunlarımızı paylaşıp çözümleri için neler yapabileceğimizi konuşmak ve buradan daha güçlü çıkarak herkesin ortak bir akılla hareket edebileceği bir zemin oluşturmaktır” açıklamasında bulundu.

Panel ile Bursa Siyahı İnciri'nin her yönüyle korunmasının da hedeflendiğini dile getiren Dr. Salih Çalı, "Çünkü bir sorun çıktıktan sonra yapılacak çalışmalar ve alınacak önlemler zaman kaybını ve maddi zararları telafi etmemektedir” diye konuştu.

---UYMSİB OLARAK TÜRK İNCİR İHRACATININ LOKOMOTİFİYİZ---

Bursa Siyahı İnciri'nin lezzeti, rengi, uzun raf ömrü, gıda güvenliği ve kalitesi açısından iç pazarda ve ihracatta artan bir talep gördüğünü ifade eden Dr. Salih Çalı, "Türkiye 2011 yılında 260 bin 508 ton incir üretimi ile dünya birincisidir. 2012 yılında ise toplam 200 milyon dolara yakın incir (taze/kuru) ihracatı gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

UYMSİB olarak Türk incir ihracatının lokomotifi olduklarına da vurgu yapan Dr. Çalı, "Türkiye'de 2012 yılında 14.4 ton Bursa Siyah İnciri ihraç edilirken, UYMSİB olarak biz bu ihracatın 5.9 tonluk kısmını karşılayarak, 13 milyon 393 bin dolar değerinde ihracat yaptık” ifadelerini kullandı.

---ÇALIŞMALARIMIZ İLE İHRACATIN ARTTIRILMASINI AMAÇLIYORUZ---

Türkiye genelinde ve UYMSİB'de incir ihracatının son yıllarda inişli- çıkışlı bir grafik çizdiğini ifade eden Dr. Çalı, "UYMSİB olarak, yeni pazar çalışmaları, yabancı alım heyetleri görüşmeleri, teknik geziler, paneller, sektörel ticari heyetler, URGE (kümelenme) projesi, fuarlar, seminerler gibi birçok alanda, ihracat hacmimizi geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz” dedi. İhracat için Türkiye ve Bursa özelinde üretimdeki beklentilerini de katılımcılarla paylaşan Dr. Çalı, sözlerini şöyle tamamladı:

"İhracatın istenilen düzeye gelmesi için, üretim aşamasında bazı beklentilerimiz var. Bunlardan bazılarını; ürün girdi maliyetlerinin azaltılması, güvenli üretimin yaygınlaştırılması, tarım topraklarının amaç dışı kullanımının önlenmesi ve çevre ile su kaynaklarının korunması, organize tarım bölgelerinin kurulması, kırsal kalkınma projelerinin desteklenmesi, TARSİM'in yaygınlaştırılması, Bursa'ya özgü olan şeftali, incir, armut, zeytin, ipek, kestane gibi ürünlerin üretimlerinin teşvik edilerek korunması olarak sıralayabiliriz.”

--- İNCİR KURAN-I KERİM'DE GEÇEN KUTSAL BİR ÜRÜN---

Panel öncesi katılımcılara hitap eden Bursa Valisi Şahabettin Harput ise "İncir bir defa Kuran-ı Kerim'de ifade edilen kutsal bir üründür. Aynı zamanda cennet ürünüdür” dedi. İnciri karı sonsuz bir meyve olarak nitelendiren Vali Harput, "100 gr taze incirde; 80 kalori, protein, karbonhidrat, sıfır kolesterol, sıfır yağ mevcut. Zarar sıfır, kar sonsuz. Fosfor, kalsiyum, demir, A vitamini, B1-B2-B3-B6 vitaminleri mevcut. Bütün doktorların kapsül kapsül yazdığı ilaç, alın size incir. Allah böyle bir lütfu Bursa'ya vermiş. Bunun kıymetini bilemezsek tokat yeriz. Buna sahip çıkacak, bunu değerlendirecek, uyanıklık yapıp daha fazla kazanacağız diyerek, elimizdeki nimeti de kaybetmeyeceğiz” diye konuştu.

Bursa Valiliği'ne geldiği günden bu yana, incir ve Bursa'nın unutulmaya yüz tutmuş diğer ürünlerine yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Harput sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bursa bir tarih şehri, Bursa bir kültür şehri, Bursa bir termal şehri ve Bursa her şeyin olduğu zengin bir şehir. Ama biz, Bursamızın sahip olduğu tüm zenginlikleri birbiriyle paralel bir şekilde ele almak, değerlendirmek zorundayız. Bursa Valiliği'ne geldiğim günden beri her seneyi unutulmaya yüz tutmuş bir ürünümüzün yılı ilan ettik. Dedik ki; bu yıl kiraz yılı olsun, bu yıl kestane yılı olsun, bu yıl zeytin yılı olsun, bu yıl ipek yılı olsun, bu yıl incir yılı olsun, bu yıl armut yılı olsun. Gerçekten ciddi mesafeler aldık. Tarım olmazsa olmaz, stratejik bir sektördür. İnsanlar gıdasız yaşayamaz, topraksız yaşayamaz ama makinesiz yaşayabilir. Dolayısıyla tarımımızın, toprağımızın, suyumuzun, doğamızın, kıymetini bilmek ve ona sahip çıkmak zorundayız. Bugün gündemimiz Bursa Siyahı inciri. Başta Salih Çalı olmak üzere diğer arkadaşlarımız da bu konuda ciddi çabalar sarf ediyorlar. Bursa Siyahı, artık marka olmuş ürün. Bizim ürünümüz. Bizim gururumuz.”

---2012'DE 30 MİLYON DOLARLIK İHRACAT---

2012 yılında Bursa'dan 30 milyon dolarlık yaş incir ihraç edildiğini hatırlatan Vali Şahabettin Harput, "İncir deyip geçmeyin. Sadece 2012 yılında Bursa'dan 30 milyon dolarlık yaş incir ihraç ettik. 40 köyümüzde bir çok vatandaşımız bununla geçimini sağlıyor, ekmek kazanıyor. Aynı zamanda incir bizim milli ürünümüz olmuş, bizim tanıtımımız ve sembolümüz olmuş. Hatta hepiniz biliyorsunuz İngiltere Kraliçesi'ne Bursa Siyahı ikram edilmişti ve özellikle ilaç niyetine Bursa Siyahı yemişti. Bu kadar kıymetli bir ünümüz varken elimizde, buna sahip çıkmak, bunun önündeki tehlikeleri atmak ve bunun hem üretimini, hem gelirini, hem getirisini artırmak bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Filya'nın oturum başkanlığındaki panelde, T.C. Ekonomi Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü Ürün Denetmenleri Bursa Grup Başkanı Yıldız Arslan, Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bitki Sağlığı Bölüm Başkanı Dr. Özlem Doğan ve Dürdane Köyü Muhtarı ve aynı zamanda incir üreticisi olan Bahattin Malap, konu hakkında katılımcılara sunum yaptı.

Bu haber 31.07.2013 tarihinde eklendi ve 1921 kez okundu.

 

GERİ DÖN


Telif Hakkı © 2013 Bursa Osmangazi İncir Üreticileri Birliği