www.bursaincirbirligi.org

GENEL BİLGİLER


Anasayfa »


Bursa Siyah İnciri için İsrail'e uyarı

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), sadece Bursa'da üretilerek ihraç edilen "Bursa Siyahı İnciri" için İsrail Büyükelçiliğine yazı yazarak, İsrail üretimi incirlerin "Bursa Figs" (Bursa İnciri) yazılı kasalarda ihraç edildiğinin tespit edildiğini bunun da uluslar arası rekabete aykırı olduğunu bildirdi.

UYMSİB tarafından verilen bilgide sözkonusu ürünün, kimyasal ilaç kullanılmaması ve dış pazarda aroması, tadı, lezzeti, rengi, dış görünüşü ve kalitesi ile büyük beğeni kazandığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından "Bursa Siyahı İnciri" adıyla tescil edildiği vurgulandı.

Açıklamada bu tescile rağmen son haftalarda İsrail'de üretilen incirlerin, üzerlerinde "Bursa Figs" adı yazan kasalarda İsrail pazarı ve bu ülkeden Avrupa pazarına Bursa İnciri olarak pazarlandığının tespit edildiği, sektörün saygın uluslararası haber sitelerinde de bu yönde haberler yayınlandığı belirtildi. Bursa yöresindeki hava şartlarına , ısı ve nem oranları ile toprak yapısına sahip olmayan İsrail'de yetişen incirin, Bursa İnciri olarak pazarlanmasının mümkün olmadığının ifade edildiği açıklamada bu uygulamanın coğrafi işaret gerçeğine, ticari etik değerlere ve ülkeler arası olumlu ilişkilere aykırılık teşkil ettiğine dikkat çekildi. UYMSİB, konuyla ilgili İsrail Devleti Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliğine de bir yazı göndererek önlem alınmasını istedi.

İsrail Büyükelçiliğine UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı imzasıyla gönderilen yazıda İsrail'de üretilen incirleri "Bursa Figs" adı altında pazarlayan ve bu nedenle haksız rekabete yol açan ve uluslar arası anlaşmalara aykırı hareket eden firmalar hakkında gerekli girişimlerin yapılarak, hukuka aykırı uygulamanın sonlandırılması , aksi takdirde uluslar arası hukuk alanında gerekli girişimlerin yapılacağı belirtildi.

Bu haber 10.08.2013 tarihinde eklendi ve 1932 kez okundu.

 

GERİ DÖN


Telif Hakkı © 2013 Bursa Osmangazi İncir Üreticileri Birliği